Władza.

Wymieniłem ten punkt, ponieważ są ludzie, którzy mają wewnętrzną potrzebę sprawowania władzy. Lubią mieć kontrolę nad ludźmi i otoczeniem. Daje im to wewnętrzne spełnienie, czują się wyróżnieni dominując nad innymi. Władza niesie także za sobą swojego rodzaju ryzyko. Przykładem mogą być wojny i nieporozumienia, na czele których stał człowiek u władzy. Władza jest zatem dla ludzi odpowiedzialnych, którzy potrafią szanować drugiego człowieka. Nie będę się tutaj rozdrabniał. Osobiście nigdy nie miałem takiej potrzeby. Nie uważam, żeby było mi to do szczęścia potrzebne. To odpowiedzialna funkcja, pełna trudnych wyborów, zaś błędne decyzje mogą nieść za sobą poważne konsekwencje.

Wspomnienia.

Bardzo ważny aspekt Naszego życia. Wspomnienia kształtują bowiem charakter oraz wpływają na to, jakimi ludźmi jesteśmy. Zauważyłeś czytelniku, że zazwyczaj rozmyślamy nad swoimi problemami, zadręczamy się nimi, zaś o tych dobrych chwilach zapominamy? Podczas kłótni pary wspominają gorsze momenty, zapominając o tych najlepszych, tak jakby ich w ogóle nie było? (swoją drogą grzebanie w przeszłości partnera w relacjach damsko-męskich może być gwoździem do trumny). Problem polega na tym, że ludzie nie doceniają wspomnień, a przecież każde z nich niesie za sobą nowe doświadczenie życiowe. Warto zdać sobie z tego sprawę, szanować i zdobywać wspomnienia. Chciałbym czytelniku, żebyś mnie dobrze zrozumiał. Nauczył się myśleć o tym, co przeżyłeś nie tylko negatywnie, ale również znajdował pozytywy, nawet w tych wspomnieniach, z których nie do końca jesteś dumny. Kolekcjonuj wspomnienia, bo kiedy przyjdzie Twój czas, będziesz mógł powiedzieć, że niczego w życiu nie żałujesz i byłeś szczęśliwy.

Pamiętasz jak pisałem, że już dosyć użalania się na sobą? To samo zrobimy z negatywnymi wspomnieniami. Zapomnij o tym, co schrzaniłeś i wyciągnij wnioski. Historia Twojego życia jeszcze nie dobiegła końca. Możesz dużo zdziałać i jeszcze więcej zmienić. Człowiek całe życie uczy się na błędach.

Bezpieczeństwo.

Poczucie bezpieczeństwa w życiu daje nam swojego rodzaju spokój. To takie zapewnienie dla naszej świadomości, że jeszcze pożyjemy i przetrwamy. Poza życiem i zdrowiem Naszym i Naszych bliskich kwestię bezpieczeństwa możemy rozpatrywać także pod kątem stabilnej sytuacji finansowej.  Posiadając oszczędności na koncie czujemy się bezpiecznie i stabilnie. Zadbanie o budżet będzie więc miało dla Nas kluczowe znaczenie. O sposobach na oszczędzanie pieniędzy wspomnę jednak w oddzielnym wpisie.

Bezpieczeństwo w sieci.

W sieci także czyhają na Nas zagrożenia, przed którymi powinniśmy się ustrzec. Nieświadomość zagrożenia, brak wiedzy to główne powody, które ułatwiają cyberprzestępcom wykraść Nasze prywatne dane, hasła, czy oszczędności. Dlatego tak ważna w życiu jest wiedza, rozwój, ale również głowa na karku. Dostrzeganie potencjalnego niebezpieczeństwa oraz umiejętność chronienia się przed nim.

Lecz, czy zawsze jesteśmy w stanie zabezpieczyć się przed potencjalnym zagrożeniem, chociażby przed utratą życia? W pewnym sensie jesteśmy. Wsiadanie do auta po alkoholu, będzie kuszeniem losu, podobnie jak życie w biegu. Przypomnij sobie sytuację, w której śpieszyłeś/aś się, co mogło spowodować tragedię? Nie warto. Zalecam zastanowić się nawet trzy razy przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji, nie robić niczego pochopnie i w nerwach. Mieć się na baczności, po prostu uważać na siebie i innych. Nie oznacza to jednak popadanie w skrajną paranoję. Oglądając różne filmy w internecie, zauważyłem, ze częstym powodem wypadków bywa euforia i nadmierna pewność siebie, tak jakby świat nie lubił kiedy jest nam zbyt dobrze 😉

Relacje.

O relacjach można by książkę napisać, dlatego tej kwestii poświęcę więcej uwagi w osobnym wpisie.

Inteligencja.

Rozwiązywałeś/aś kiedyś test IQ ? To naprawdę ciekawa sprawa. Z naukowego punktu widzenia, jeśli prawidłowo odpowiesz na zadane pytania uzyskasz punkty, na podstawie których można stwierdzić, czy jesteś geniuszem, przeciętniakiem, czy debilem. Gwiazdy lubią chwalić się, że ich IQ jest ponad przeciętną. Sam fakt, że muszą się tym chwalić, daje jasny obraz, że jest to wynik, z mojej perspektywy, mocno naciągany. Osoba, która zna swoją wartość, nie musi nikomu nic udowadniać. Ale rozumiem też, że trzeba dawać ludziom jakieś informacje, żeby zachować fejm. Zmierzam do tego, że nie ma testu, który dobrze odzwierciedli Naszą inteligencję, gdyż inteligencja to nie tylko umiejętność rozwiązywania testów i wiedza ogólna, a tym bardziej dobre oceny w szkole, ale również umiejętność radzenia sobie w życiu, postrzeganie świata, czy własne zdanie. Jeśli chcemy czuć się inteligentni musimy nieustannie nad sobą pracować. Uczyć się nowych rzeczy, poznawać świat i ludzi.

Inteligencja emocjonalna.

Istnieje również pojęcie inteligencji emocjonalnej. To nic innego jak umiejętność kontrolowania siebie i swoich emocji. Empatia, relacje z ludźmi, asertywność i motywacja do działania.

W jaki sposób możemy się rozwijać? Poniżej kilka prostych przykładów:

  • czytaj interesujące Cię książki, artykuły, publikacje. Bądź elastyczny i nie zamykaj się na jedną dziedzinę. Jeśli nie wiesz w jaki sposób coś wykonać, naprawić, poszukaj o tym informacji. Spróbuj zrobić to sam.
  • ucz się języka. Jeśli nie przychodzi Ci to łatwo, stosuj metodę małych kroków. Stawiaj sobie drobne cele, np. nauka 1000 najczęściej używanych słów w języku angielskim.
  • poznawaj i rozmawiaj z ludźmi. Nie oceniaj ludzi po wyglądzie, staraj się postawić na ich miejscu. Możesz iść jeszcze dalej i spojrzeć na daną osobę/sytuację z perspektywy trzeciej osoby. Wyciągniesz wtedy wnioski o Twoich relacjach z ludźmi.
  • stopniowo pokonuj swój strach i lęki. Walka ze swoimi słabościami wzmocni Twoją pewność siebie, ukształtuje charakter oraz otworzy drogę do nowych doświadczeń i przeżyć. Tutaj sprawdzi się zasada: „praktyka czyni mistrza”.
  • często zadawaj sobie różne pytania. Czy nie popełniłeś/aś błędu, czy można było zrobić to inaczej? Co mnie zniechęciło? Jaka jest moja motywacja? Itd. Itd.
  • naucz się dystansu do samego siebie. Musisz znać swoją wartość. Nie bierz do siebie zdania innych ludzi, chyba, że jest to konstruktywna krytyka ważnej dla Ciebie osoby. Jeśli dostrzegasz w sobie jakieś negatywne cechy, pracuj nad nimi.
  • obserwuj innych ludzi, bierz z nich przykład, oczywiście tylko wtedy, gdy uważasz kogoś za wzór do naśladowania. Korzystaj ze zdobytego doświadczenia innych osób, bądź otwarty na zmiany, gdyż zazwyczaj wychodzą Nam one na dobre.

Wygląd.

To również cecha, o którą warto zadbać. Wśród społeczeństwa przyjęło się bowiem powiedzenie: „Jak Cię widzą, tak Cię piszą”. W tym temacie zaledwie kilka słów…

Ważne, aby mieć swój własny styl, dzięki któremu czujemy się naprawdę dobrze. Nie musisz podążać za trendami, bo dlaczego ktoś ma decydować, w jakim kolorze masz kupować ubrania w danym sezonie, kiedy sam nie prezentuje swoim wyglądem dobrego stylu?! Kupowanie markowych ciuchów to napędzająca się machina. Producenci robią na tym ogromne pieniądze. A czym tak naprawdę różni się bawełniana koszulka od innej bawełnianej koszulki z markowym znaczkiem, który często nie idzie w parze z jakością? Jeśli Cię na to stać, nie szkoda Ci trwonić pieniędzy, kupuj. Ważne żebyś Ty czuł/a się w tym dobrze i pewnie.

Zwrócić uwagę należy na higienę i detale. Jeśli nie czujemy się dobrze we własnej skórze, nie pozostaje Nam nic innego jak ciężka praca nad własnym ciałem poprzez aktywność fizyczną oraz stosowanie odpowiedniej diety. Samo nic się nie zrobi!

Jeśli mamy natomiast problemy zdrowotne, które mają wpływ na nasz wygląd, bez wahania należy udać się do lekarza. Wstyd Nas nie wyleczy.

Pewność Siebie.

Brak pewności siebie to dla niektórych największa zmora. Inni zaś, aby uzewnętrznić pewność siebie potrzebują alkoholu lub innych używek. Jest to jednak cecha, której można się nauczyć, do czego zachęcam. Trudno będzie nabrać pewności siebie w kontaktach z ludźmi, jeśli nie będziemy z Nimi obcować. Rozmowa o pracę, czy randka potrafi nas przytłaczać, powodować nadmierny stres i paraliż, co przekłada się na trudności w komunikacji. Problem tkwi w tym, ze ludzie sami stawiają sobie barierę, barierę wstydu. Nie znają własnej wartości, często mając negatywne zdanie o sobie. W głowach pojawia się paniczny strach, jakby ich życie zaraz miało dobiec końca, a przecież tak się nie stanie, nawet nie jest ono zagrożone. W większości przypadków strach jest nieuzasadniony i nieracjonalny. Boimy się bowiem tego, co ludzie pomyślą, dlatego posiadanie dystansu do siebie  i otoczenia jest takim must have. Musimy znać swoją wartość, mieć gdzieś opinię innych, zaś porażki zamieniać na informację zwrotną.

Wnioski.

Naprawdę chcemy na łożu śmierci żałować, że nie robiliśmy tego, na co mieliśmy ochotę przez brak odwagi? Warto się nad tym zastanowić, zachęcam podjąć wyzwanie. Budować w sobie pewność siebie.  Jeśli nie my będziemy decydować o własnym życiu, szybko znajdą się tacy, którzy zechcą zrobić to za Nas. Radzę obudzić się i to szybko … czas to nasz wróg!

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *