Oszczędzanie pieniędzy.

Będzie to kolejny wpis ze sporą dawką wiedzy. Ponadto ma on za zadanie wywołać wewnętrzny dialog, który ma ułatwić Ci życie. Bowiem jak już wiesz, za wszystko w swoim życiu jesteś odpowiedzialny tylko Ty. Bez względu na to w jakich warunkach zostałeś wychowany i do jakiego statusu majątkowego w dorosłym życiu wprowadzony. Będąc już dorosłym i świadomym człowiekiem, Twoje oszczędności i finanse zależą wyłącznie od Ciebie. Musisz nauczyć się liczyć, analizować i jeszcze raz liczyć. Brak odpowiedniej wiedzy i lekkomyślność w przypadku finansów będą generować błędy, za które będziesz musiał zapłacić. Wówczas Twoja sytuacja nigdy się nie zmieni. Pora więc zadbać o swoje pieniądze, nauczyć się je zarabiać, oszczędzać, inwestować i zapewnić bezpieczeństwo finansowe. Niestety drogi czytelniku, kolejny raz opuszczamy strefę komfortu. Koniec z narzekaniem, że nie masz pieniędzy. Ilekroć to robisz, Twoja podświadomość robi się jak twarda skorupa. Sam siebie przekonujesz, że nigdy tego nie zmienisz. To wejdzie w nawyk, zaś przy każdej, kolejnej próbie będziesz się szybko poddawać. Przestań obserwować innych i wiecznie im zazdrościć. Skup się na sobie. Opowieści o tym, jaki jesteś biedny i pokrzywdzony przez los ludzie mają w głębokim poważaniu!

Plan i analiza.

Dążąc do oszczędzania pieniędzy trzeba mieć ściśle określony plan oraz cel. W pierwszej kolejności należy oszacować swój budżet, czyli miesięczne zarobki i wydatki. Należy w tym celu przeprowadzić kalkulację. Poniżej zamieszczam link. Obsługa nie jest skomplikowana. W razie problemów proszę pytać.

https://templates.office.com/pl-pl/Miesi%C4%99czny-bud%C5%BCet-rodzinny-TM00000075

Dzięki temu będziemy mieli jak na tacy, w jaki sposób rozpływają się nasze pieniądze. Ponadto należy zwrócić uwagę na problem oszczędzania w momencie uzyskiwania wyższych zarobków. Nasze zapotrzebowanie na komfort wzrasta, przez co w ostatecznym rozrachunku nie jesteśmy w stanie zaoszczędzić więcej pieniędzy.

Należy także pamiętać o stałych wydatkach ponoszonych co roku, m.in. ubezpieczenie OC, przegląd auta, wakacje itp.

Kiedy już mamy zrobiony budżet należy się skrupulatnie zastanowić, na których wydatkach możemy zaoszczędzić. Tylko od Twoich chęci i kreatywnego myślenia zależy, czy będziesz w stanie odkładać pieniądze.

Przykłady oszczędzania:

Przeliczymy pobór prądu żarówek w mieszkaniu.

http://www.led-pol.com/pl/page/kalkulator-oszczednosci

 • Sprawdź sam, ile jesteś w stanie zaoszczędzić na żarówkach led przez okres np. 5 lat.
 • Zmiana i negocjacje z usługodawcami. Może wcale nie potrzebujemy bogatego pakietu telewizyjnego i prędkości internetu niczym z NASA. Zwracajmy uwagę na firmy mające korzystniejsze oferty.
 • Zakupy róbmy z głową oraz wcześniej przygotowaną listą.
 • Szukajmy najniższych cen. Bądź sprytny, poświęcając jedynie 10 min, możesz w internecie znaleźć korzystniejszą ofertę. Na własnym przykładzie: szukając na prezent zegarka Casio na allegro musiałbym zapłacić 240 zł + koszt przesyłki. Wpisując ten sam model w wujka google znalazłem go za 219 zł + wysyłka gratis. Zaoszczędziłem ok. 30 zł. Dużo nie dużo, to już oszczędność.
 • Odkładanie pieniędzy do skarbonki to dobry sposób, żeby zaoszczędzić parę groszy. Będziesz miał drobne w portfelu, wrzuć je i zapomnij.

Możesz więcej !

 • Remonty i naprawy. W internecie jest naprawdę wszystko. Jeśli masz z czymś problem, nie wiesz jak coś naprawić, wysil się trochę, zamiast od razu dzwonić po fachowca. Rozwiązanie może okazać się banalne, a Ty zaoszczędzisz pieniądze.
 • Po dwóch latach użytkowania telefonu rozpatrywałem zakup nowego smartphona ze względu na baterię. Trzymała naprawdę bardzo krótko. Zamiast nowego telefonu postanowiłem zamówić baterię z niezbędnymi narzędziami do wymiany za 50 zł i krok po kroku z instrukcją na YT wymieniłem w 15 min. Jak widać czasami nie warto bać się ryzyka.
 • Sprzedaż niepotrzebnych rzeczy. Pewnie znajdzie się  jeśli dobrze poszukasz. Portale Olx, czy allegro mogą okazać się bardzo przydatne.
 • Ograniczenia na karcie płatniczej. Jeśli wydajesz za dużo pieniędzy płacąc kartą, ustal sobie limity.
 • Rzucenie palenia – po prostu to zrób. Paląc paczkę dziennie: 14 zł x 30 dni to 420 zł x 12 miesięcy 5040 zł!
 • Rezygnacja bądź ograniczenie wydatków na alkohol i inne używki.
 • Transport. Może czasami warto skorzystać z komunikacji miejskiej, roweru, czy pociągu zamiast samochodu.
 • Urządzenia w domu. Telewizory, laptopy, kina domowe, stacje pogody, routery – gdyby to wszystko podliczyć, może wyjść kilka stówek w ciągu roku.
 • Prysznic zamiast kąpieli, mycie zębów bez odkręcania bieżącej wody w kranie.

Pomysłów znajdzie się naprawdę wiele. Zachęcam do komentowania i wypisanie swoich propozycji oszczędzania.

Sedno oszczędzania

Napiszmy wprost oszczędzanie nie jest proste. Jeśli nie znajdziesz w sobie wytrwałości i motywacji nic z tego nie wyjdzie. Największy problem tkwi w nas. Obiecujemy sobie, że od jutra rzucimy palenie, lecz nie potrafimy tego zrobić. Szukamy najprostszej wymówki, żeby zapalić. Podobnie jest z alkoholem i niezdrowym jedzeniem. Nie ma jednego sposobu na to, żeby się zmienić. Wszystko siedzi w Naszej głowie. Tam głęboko jesteś Ty, Ty rządzisz i Ty wszystko kontrolujesz. Od nowego roku będziesz fit, rzucisz używki, zmienisz się? Czemu nie od dziś, od zaraz, od teraz? Tak łatwo przychodzi Ci oszukiwanie samego siebie. Nasz sposób myślenia jest głównym powodem wszystkich problemów. Przekłada się on nie tylko na nasze oszczędności, ale całe życie. Dlatego też niektórzy osiągają swoje życiowe cele, spełniają marzenia, zaś inni jedynie biernie się temu przyglądają…

konkretnieozyciu Konkretnie o życiu , , , , ,

8 Replies

 1. Jak wiele prawdy zawartej jest w tym wpisie. Wszystko siedzi w naszej głowie, a uparte dążenie do celu i systematyczność naprawdę nogę zdziałać cuda. Ja swoją przygodę z oszczędzaniem zaczęłam od zakupu świnki skarbonki do której systematycznie wrzucam każdą 5 złotówkę, którą mam w portfelu. Niby nic, ale w takiej śwince można zebrać naprawdę pokaźną sumę. A co do systematyczności i to nie tylko w oszczędzaniu, to niestety wciąż się uczę.

 2. świetny wpis. Mi się wydawało, że umiem oszczędzać, ale ostatnio zrobiłam się rozrzutna. w dodatku wielu z podanych tutaj ciekawych pomocnych podpowiedzi nigdy nie stosowałam 😉 Więc nadchodzi mój czas na zmiene myślenia 🙂

 3. Bardzo wartościowy i potrzebny tekst.
  Gdybym miała wybrać coś dla siebie, na pewno byłaby to sprzedaż niepotrzebnych rzeczy. Już od kilku miesięcy o tym myślę. Segregacja, zdjęcia i olx. Niedługo ferie, więc może się uda 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *