Internet to nie tylko miejsce rozrywki oraz źródło przydatnej wiedzy, to również przestrzeń do pracy, czy załatwiania ważnych spraw. W tym wpisie chcę zwrócić uwagę na Naszą prywatność oraz bezpieczeństwo w sieci. Często nie zdajemy sobie sprawy z faktu, iż kilka nieprawidłowych kliknięć myszką może doprowadzić do wycieku istotnych informacji, utraty środków na koncie, czy ważnych danych. Warto więc poświęcić swój cenny czas, aby prawidłowo się przed tymi zagrożeniami zabezpieczyć.

Metody zabezpieczeń w sieci.

  • Logowanie do systemu.

Każde urządzenie powinno być zabezpieczone hasłem. Nie daje Nam to bezpieczeństwa w Internecie, ale daje w życiu. Wyobraźmy sobie sytuację, w której skradziono Nam laptopa. Lubimy ułatwiać sobie życie, więc do większości stron mamy w przeglądarce zapisane hasła. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak poważne szkody może Nam ktoś przez takie postępowanie wyrządzić, dopóki taka tragedia osobiście Nas nie dotknie. Czy takie hasło trudno jest złamać? Niestety…. nie jest trudno.

Zapytasz zatem, po co zabezpieczać system hasłem, skoro i tak nie daje Nam to skutecznej ochrony? W przypadku kradzieży zyskujemy odrobinę czasu, chociażby na zmianę hasła do konta bankowego,  poczty e-mail, Facebooka, czy poinformowanie innych o zdarzeniu.

Hasło przydaje się również w innych sytuacjach, na przykład, kiedy odchodzimy od komputera nawet na parę minut,  ktoś może w tym czasie z niego skorzystać. Mając utworzone hasło wystarczy użyć kombinacji klawiszy WINDOWS + L, aby się wylogować.

  • Poczta e-mail.

Zabezpieczenie poczty e-mail jest niezwykle istotne. Powód jest prosty. Przypomnienie haseł do różnego rodzaju kont, portali społecznościowych, bardzo często jest wysyłane właśnie na Naszą pocztę. Tak więc mając dostęp do poczty, osoby nieupoważnione mogą uzyskać dane do logowania na wybrane przez siebie strony.

Warto więc nieco się wysilić i zmienić hasło na dłuższe z zastosowaniem dużych/małych liter/znaków specjalnych i nie zapamiętywać hasła w przeglądarce. Zarówno na poczcie Onet, czy też Gmail warto skonfigurować ustawienia i zalecenia, które pomogą zabezpieczyć konto, również w przypadku zapomnienia hasła. Warto pomyśleć nad zabezpieczeniem dwu-etapowym. Wówczas po wpisaniu hasła do konta, zostaniemy dodatkowo poproszeni o wpisanie kodu przesłanego SMS-em na Nasz numer telefonu. Możemy także skorzystać z aplikacji Google Authenticator, która automatycznie generuje kody. To bardzo ciekawa i łatwa w obsłudze aplikacja. Możemy jej użyć podczas logowania do poczty Gmail, Onet oraz Allegro. W dalszej części wpisu podaję instrukcję jak ją skonfigurować.

Niebezpieczne wiadomości i SPAM.

Należy także ostrożnie podchodzić do wiadomości mailowych od nieznanych nadawców. Najlepiej ich nie otwierać, bowiem może się w nich znajdować złośliwe oprogramowanie, przez które możemy utracić ważne dane. Uważajmy więc na to, w co klikamy.

  • Ochrona antywirusowa.

Rzecz obowiązkowa. Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na zabezpieczenia antywirusowe w Internecie znajdziesz sporo darmowych programów. Osobiście polecam program AVIRA. Jest darmowy, a na dodatek wypada całkiem nieźle w porównaniu do płatnych wersji.

Link: https://www.avira.com/en/free-security-suite

Instalacja jest bardzo łatwa i nie wymaga posiadania szerokiej wiedzy informatycznej.

Bloker AD-Guard – darmowe rozszerzenie dla przeglądarki Chrome, które skutecznie blokuje wyskakujące okienka.

Malwarebytes – skuteczne oprogramowanie do walki z wirusami. Darmowa wersja dostępna przez 14 dni, warto przeskanować nim cały komputer.

Link: https://pl.malwarebytes.com

  • System komputerowy.

Posiadaczom starszych wersji Windows zalecam przejście na Windows 10. Poprzednia edycja Windows XP nie jest już wspierana, podobnie będzie z Windowsem 7, którego wsparcie kończy się 14 stycznia 2020 r. Oczywiście można nadal używać systemu, ale będzie on bardziej narażony na zagrożenia bezpieczeństwa i wirusy z uwagi na brak aktualizacji zabezpieczeń.

Zakup systemu operacyjnego.

Tutaj ciekawostka. Nie musimy wydawać ogromnych pieniędzy na nowy system. Na allegro za kilkadziesiąt złotych możemy nabyć klucz w wersji OEM. Firma wystawi Nam również fakturę VAT. Co ciekawe odsprzedaż takich kluczy wydaje się legalna, gdyż na aukcjach można znaleźć zapisy, iż produkt jest sprzedawany zgodnie z art. 4. Ust 2 …

  • Połączenie internetowe.

Hot Spot to punkt wolnego dostępu do Internetu, który często nie jest zabezpieczony hasłem. Łącząc się z takim punktem jesteśmy narażeni na atak ze strony hakerów. Polecam krótki film, który dokładnie przedstawia ich metody działania. Natomiast w przypadku kradzieży danych osobowych i prób szantażu nie należy pozwolić sobą manipulować.

https://www.youtube.com/watch?v=9yiJzLxsNUM

Warto również zwrócić uwagę na portale społecznościowe typu facebook, gdzie udostępniamy różnego rodzaju informacje. Chociażby o miejscu i czasie wyjazdu na wakacje, publikacji zdjęć mandatu z adresem zamieszkania. Dla potencjalnego złodzieja to cenne informacje.

  • Konfiguracja konta dziecka.

Poniżej link, który przedstawia sposób konfigurowania konta dla dziecka, aby zabezpieczyć je m.in. przed przeglądaniem nieodpowiednich treści. https://www.spidersweb.pl/2017/09/jak-skonfigurowac-komputer-dla-dziecka.html

Instrukcja konfiguracji aplikacji Google Authenticator na Gmail.

W pierwszej kolejności pobierz aplikację Google Authenticator na telefon. Następnie zaloguj się na pocztę Gmail wejdź w konto Google i postępuj zgodnie z poniższą instrukcją.

W aplikacji Google Authencitacor klikamy + i wybieramy Skanuj kod kreskowy. Aparatem najeżdżamy na kod QR. Nasze kody są już generowane. Teraz należy aktualny kod podać.

Aplikacja została skonfigurowana. W następny etapie należy ustawić alternatywną metodę logowania w przypadku, na przykład utraty telefonu.

Ponadto możemy wybrać opcję Potwierdzenie od Google, w której nie musimy wpisywać kodów. Logowanie następuje po potwierdzeniu na telefonie. Wadą jest konieczność połączenia z Internetem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *